Jako mieszkańca Świebodzic od dawna interesował mnie temat tutejszej miejskiej szubienicy. Wielokrotnie próbowałem szukać jej śladów, zarówno w źródłach pisanych, jak i w terenie. Według źródeł miała ona znajdować się na Szubienicznej Górze, oddalonej 1 kilometr na południowy-wschód od miasta. Jako lokalizacja obiektu wskazywany był szczyt podłużnego wzgórza położonego między obwodnicą miasta, boiskiem i linią kolejową ze Świebodzic do Wałbrzycha.
Pozostałości szubienicy szukałem właśnie w tym miejscu, w najwyższym punkcie wzniesienia, na którym znaleźć można fundamenty przedwojennej altany. Niedawno wpadłem na nowy trop – skan mapy wojskowej z 1760 r. wystawionej na aukcji internetowej. Na fragmencie mapy obejmującym Świebodzice wyraźnie zaznaczona została szubienica. Po wnikliwej analizie map topograficznych i zdjęć satelitarnych doszedłem do wniosku, że dawne miejsce kaźni mogło znajdować się nie na najwyższym szczycie wzniesienia, tylko na sąsiednim, nieco niższym pagórku, około 80 m na południowy-zachód od fundamentu wspomnianej altany. Udałem się w to miejsce 3 czerwca 2015 roku. Po kilkunastu minutach poszukiwań trafiłem na fragmenty ceramiki i kości (prawdopodobnie zwierzęcych), zaprawę wapienną, cegły i szyjkę butelki (zapewne z końca XIX wieku). Przedmioty te znalazłem przy północnym krańcu wzgórza, pod młodymi drzewami. Niewykluczone, że jest to miejsce położenia szubienicy, jednak potwierdzić to mogą dopiero badania archeologiczne.
Prawdopodobna lokalizacja szubienicy to niewielkie wzniesienie przecięte ścieżką, położone między boiskiem przy ul. Sportowej i linią kolejową, 350 m na południowy-zachód od stacji benzynowej przy ul. Świdnickiej. Jego szczyt znajduje się ok. 40 m od ogrodzenia boiska.
Nadesłał: Antoni Miziołek
Literatura:
D. Wojtucki, Publiczne miejsca straceń na Dolnym Śląsku od XV do połowy XIX wieku, Chudów 2009, s. 448-449.