FB

We wrześniu 1999 roku podczas prac kanalizacyjnych po rozebranej masarni, obok szamba w Mokszeszowie (koło krzyżówki) wykopano krzyż pokutny. Pracownicy nie zdawali sobie sprawy co przedstawia ten duży kamień i po wykonaniu prac kanalizacyjnych (w miejscu rozebranej masarni) włożyli koparką ten krzyż do wgłębienia przy betonowej obudowie kanalizacji wykonanej dwa lata wcześniej (obok szamba).
Zdaniem pracowników, którzy wtedy pracowali przy realizacji przebudowy tej kanalizacji, krzyż ten znajdował się bardzo głęboko w ziemi (dół głębokości wzrostu człowieka). Obiekt ten leżał w odległości około 3 m od chodnika i drogi głównej Świdnica – Świebodzice.
W dniu 30-03-2005 r. w godzinach popołudniowych przypadkowo zauważył go p. Zbigniew Kondziarz, (mieszkaniec Mokrzeszowa i zarazem Radny).
W godzinach rannych w dniu 01.04.2005r podjęto decyzję o konieczności zabezpieczenia tego obiektu. Postanowiono, że zostanie on wkopany na skwerku przed wejściem do miejscowego kościoła (obok plebanii).
Krzyż ten był zakopany dość głęboko (ponad 2 metry) i zapewne musiał leżeć pod ziemią ponad dwieście lat, gdyż nie są znane żadne opisy tego kamiennego krzyża z relacji dawnych badaczy z XIX i poczatków XX wieku.
Znaczne i masywne wymiary zabytku, brak rytu narzędzia, mogą świadczyć, że został on wykonany około XIV wieku.
W wyniku podjętych uzgodnień o 7.oo rano przystąpiono do przemieszczenia krzyża pokutnego i jego nowego posadowienia na skwerze przed wejściem do kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi.
Wykopano na tym skwerze dół 85×85 głębokości 90 cm. Na jego dnie ułożono kamienie i wyrównano wylewką betonową. Następnie przewieziono transporterem widłowym krzyż pokutny na miejsce posadowienia, a sam obiekt wyczyszczono wodą.
Po włożeniu krzyża pokutnego i jego pionowego ustawienia ustabilizowano położenie kamieniami oraz wylewką betonową. Czyniono starania aby wylewka betonowa nie docierała bezpośrednio do powierzchni krzyża.
Po zakończeniu prac stabilizujących posadowienie krzyża pokutnego wyrównano ziemią oraz oczyszczono otoczenie skweru.
W pracach wykonawczych uczestniczyli:
- Zbigniew Kondziarz – Radny Rady Gminy Świdnica,
- Paweł Rzepski , Zbigniew Owoc, Bolesław Gawłowski- mieszkańcy wsi Mokrzeszów,
- Ludwik Kapłon – pracownik firmy AGROMINOR Mokrzeszów (obsługa transportera
widłowego),
- Stanisław Koźbiał – kościelny z kościoła Św. Jadwigi w Mokrzeszowie,
- Jan Pawlica – Sołtys wsi Mokrzeszów,
Pan Wiesław Gontarek (z okolicznej żwirowni) użyczył specjalnych pasów koniecznych do posadowienia krzyża pokutnego.
Szczególne uznanie należy się dla Pana Zbigniewa Kondziarza, który zorganizował materiały konieczne do posadowienia krzyża pokutnego (cement, piasek, kamienie), zapewnił transport (transporter widłowy, pasy, narzędzia) oraz zachęcił miejscowych mieszkańców do pracy społecznej przy posadowieniu tego zabytku.
W trakcie prowadzonych prac przemieszczenia i nowego posadowienia krzyża pokutnego obecni byli przedstawiciele: Towarzystwa Miłośników Świebodzic – Pani Małgorzata Grudzińska i Pan Marek Mikołajczak, Pan Bogusław Szawerda – nauczyciel Technikum Rolniczego i Przewodnik PTTK, Ksiądz Stanisław Panewski – Proboszcz Kościoła pod wezwaniem Św. Jadwigi, a także przedstawiciele “Bractwa Krzyżowców” PTTK Świdnica p. Iwona, Anna i Sebastian Scheer, oraz Stanisław Zobniów.
Po posadowieniu krzyża dokonano jego dokładnych pomiarów: – 125x64x31. Brak rytu. Brak jednego ramienia. Nierówne odłamanie tego ramienia powoduje, że wymiar szerokości oscyluje od 62 do 67 cm. Materiał: twardy zlepieniec.
Obok krzyża pokutnego ustawiono tablicę informacyjną, a prace zakończono o godz. 9.15.

LOKALIZACJA ZABYTKU: Na skwerze po lewej stronie ścieżki prowadzącej do kościoła (około 20 m przed bramką wejściową od strony północnej.

Nadesłał: Andrzej Scheer i Stanisław Zobniów