Na skraju lasu ok. 1 km na północ od Marczowa (gmina Wleń, powiat lwówecki), u podnóża góry Kątnica znajduje się interesująca kapliczka słupowa. Jeszcze niedawno zabytek ten był zdewastowany – zapewne przez “poszukiwaczy skarbów”, o czym może świadczyć rozkopany grunt w miejscu jego pierwotnego posadowienia. Zniszczenia powstały w wyniku przewrócenia kapliczki (najprawdopodobniej przy użyciu ciągnika), co spowodowało wyrwanie kolumny kapliczki z podstawy, złamanie kolumny na dwie części w miejscu jej dawnego zespolenia (żelazne trzpienie i ślady zaprawy wapiennej) oraz rozbicie daszka części domkowej na kilka odprysków, z których nie wszystkie udało się odnaleźć. Późną jesienią ubiegłego roku miejscowa policja wszczęła nawet dochodzenie w sprawie dewastacji kapliczki, jednak prawdopodobieństwo ustalenia wandali wydaje się być znikome.
W sierpniu i wrześniu 2004r. podjęto próbę naprawienia obiektu. Pracę wykonano w dwóch etapach – pierwszy polegał na ustawieniu podstawy, zespoleniu z nią dolnej części kolumny i sklejeniu z odnalezionych fragmentów daszka kapliczki. Etap drugi to ustawienie części górnej słupa na stężałej już z podstawą części dolnej, co nastąpiło 15. 09. 2004r. Naprawę wykonali Jan Paraniak i Jerzy Majdan.
Obecnie kapliczka wygląda następująco: podstawą jest kamienny walec o średnicy 99 i wysokości 30 cm, w nim tkwi kolumna – u nasady czworoboczna (długość boku 29 cm.), ku górze stopniowo przechodząca w ośmioboczną (na wysokości 42 cm. to już foremny ośmiobok), aby pod częścią domkową znów przejść w czworoboczną. Kolumna zespolona jest na 108 centymetrze od podstawy. Wysokość kapliczki mierzona od górnej płaszczyzny podstawy do wierzchołka wynosi 223 cm. Część domkowa ma wymiary: wysokość – 60 cm, szerokość – 43cm, głębokość – 36,5 cm. Wewnątrz niej wydrążona górą łukowata nisza wysokości 40, szerokości 25 i głębokości 12,5 cm, otoczona czterema wgłębieniami po kracie. W lewym dolnym narożniku wewnątrz niszy również ślad jak po kracie. Brakuje fragmentu lewej (patrząc na kapliczkę) strony daszka. W górnej części kolumny kapliczka posiada ryt 1687 i poniżej CH.
W okolicy znajduje się bardzo wiele rozmaitych kapliczek, krucyfiksów i figur świętych. Obiekty te najczęściej mają charakter dziękczynny. O ile te, które znajdują się na obszarze zwartej zabudowy są zazwyczaj pieczołowicie zadbane, o tyle znajdujące się wśród pól i lasów najczęściej są bezmyślnie zdewastowane – przewrócone, rozbite i rozkradzione. Można zaryzykować twierdzenie, że jest to jakiś przejaw hipokryzji naszego społeczeństwa. Miejmy jednak nadzieję, że naprawiona kapliczka przez długie lata będzie podnosić walory krajobrazowe, historyczne i religijne okolicy.
nadesłał: Jerzy Majdan (Lwówek Śląski)