Przy starej drodze z Kłodzka do Bystrzycy Kłodzkiej, przed wsią Stary Wielisław stoi ładna kapliczka z mozaikowymi obrazami przedstawiającymi Św. Jana Nepomucena, księdza Andreasa Faulhabera, stuły, krzyża z aureolą, kielicha i szubienicy.
Kapliczka poświęcona jest kłodzkiemu wikaremu, księdzu A.Faulhaberowi powieszonemu (na szubienicy przeznaczonej dla zdrajców i szpiegów) 30 grudnia 1757 roku, w wyniku fałszywych oświadczeń dwu dezerterów. Dezerterzy J.Nentwig oraz J.G.Veith którzy zeznali fałszywie, że do dezercji namawiał ich ksiądz A.Faulhaber. W trakcie śledztwa Nentwig odwołał oskarżenie przeciwko księdzu wikaremu, ale pomimo tego władze pruskie (niechętne duchowieństwu katolickiemu) nie wydały wyroku uniewinniającego. Pod namową gen. Fouqué (gubernatora hrabstwa kłodzkiego) król pruski Fryderyk II w dniu 29 grudnia 1757 roku podpisał w Dzierżoniowie rozkaz kierowany do podpułkownika d’O (dowódcy garnizonu w Kłodzku) o treści “Panie Pułkowniku, niech Pan powiesi ojca jezuitę (sic!) Faulhabera nie dopuszczając do niego spowiednika”. I już w następnym dniu w godzinach przedpołudniowych przeprowadzono egzekucję pomimo sprzeciwu lokalnej społeczności.
Ksiądz Andreas Faulhaber przyrównywany był do postaci Św. Jana Nepomucena przez lokalna społeczność Ziemi Kłodzkiej i do końca II wojny Światowej krążyło o tym księdzu wiele legend i opowiadań.
Szczegółowy opis tej sprawy zawarł Pan Piotr Pregiel w artykule “Sprawa księdza Faulhabera” opublikowanym w 3 częściach w czasopiśmie “Ziemia Kłodzka” z 1993 roku.
Nadesłał: Stanisław Zobniów